Jak zostać kompetentnym trenerem biznesu?

/

Droga do tytuły trenera biznesu

Praca w charakterze trenera biznesu jest marzeniem coraz większej ilości osób, ale zazwyczaj chętni nie mają wiedzy odnośnie tego, w jaki sposób można takim trenerem zostać. Czego nam potrzeba? Kursów? Książek? Certyfikatów?

Szkoła trenerów?

Obserwując różnych trenerów biznesu można dojść do wniosku, że sposobów na rozpoczęcie kariery w tym zawodzie jest całkiem sporo i to nie one mają najważniejsze znaczenie. Elementem kluczowym jest tutaj nastawienie samego trenera, jego cechy charakteru i praktyczne umiejętności. Nie każdej osobie zawód trenera biznesu jest pisany i nie każdy będzie w stanie podołać wymogowi ciągłego rozwoju zawodowego.

W tej pracy cały czas trzeba poznawać nowe podejścia i koncepcje, by móc z nimi pracować. Osoby, które chcą zacząć przygodę w tym zawodzie, zazwyczaj poszukują różnego rodzaju kursów, które mogłyby im pomóc w stawianiu pierwszych kroków.

Doświadczenie w zawodzie trener biznesu

Trenerem biznesu osoba może stać się niezależnie od swojej sytuacji życiowej w danym momencie. Przekwalifikować się może każdy i niezależnie, w jakiej branży się działało do tej pory, może to być as w rękawie. Mowa tutaj o zdobytych kontaktach, czy realiach różnych branż. Najważniejsze w pracy trenera biznesu zazwyczaj jest bowiem doświadczenie i osoby oferujące szkolenia dla potencjalnych trenerów biznesu powinny przekazywać im przede wszystkim swoje doświadczenie praktyczne.

Komunikacja z klientem

U początkujących trenerów biznesu szczególnie pożądane są kompetencje interpersonalne, więc na przykład doświadczony handlowiec będzie posiadał znakomite podstawy z zakresu negocjacji i komunikacji z klientami, przez co będzie dobrym kandydatem na trenera biznesu.

Kompetencje miękkie

Wszystkie powyższe kwestie mają ogromne znaczenie, a bez wiedzy i odpowiedniego doświadczenia trener nie będzie miał czego przekazywać, ale sukces zapewnić mogą mu jedynie kompetencje miękkie. Uczenie ludzi dorosłych ma swoją specyfikę i konieczna jest zdolność do panowania nad dynamiką grupy. Trener biznesu powinien posiadać tak zwany warsztat praktyczny.

Jego najważniejszym elementem jest znajomość zasad pracy dydaktycznej z osobami dorosłymi, czyli umiejętność przechodzenia z roli prezentera do roli moderatora dyskusji samej grupy, która sama siebie będzie szkolić w odpowiednich ramach jej narzuconych. Grupy mogą być różne, tak jak różni mogą być ludzie i zadaniem trenera biznesu jest zapanowanie nad każdą grupą i zapewnienie jej atrakcyjnej formy przekazywania wiedzy oraz umiejętności.