Cechy profesjonalnego trenera biznesu - część druga

/

Wiarygodność szkoleń

Uczciwość to jeden z ważniejszych elementów szkolenia. Uczestnicy za przykładem trenera muszą umieć uczciwie dzielić się refleksjami oraz odczuciami.. taka postawa sprzyja budowaniu poczucia zrozumienia oraz zaufania a także aktywizuje grupę do pracy. dobry trener nie będzie osądzał. Nikt nie ma obowiązku zgadzać się z tym co mówią inni, ale takie inne poglądy także trzeba umieć akceptować jako ich. Jeśli uczestnicy widzą, że są krytykowani to bardzo szybko się zamkną i ta współpraca z trenerem będzie niechętna co doprowadzić może do niepowodzenia przedsięwzięcia szkoleniowego w całości.

Podejście trenera biznesu

W szkoleniach najczęściej biorą udział osoby dorosłe, które mają już jakieś swoje doświadczenie zawodowe. Poważnym błędem jaki będzie można zrobić w trakcie warsztatów to wystąpienie jako osoba, która o wszystkim wie najlepiej.

Wizerunek trenera biznesu

Trener to osoba, która ma odpowiadać za prowadzenie dyskusji, daje się jednak wypowiedzieć wszystkim uczestnikom, tak by zobaczyli różnice na pewne tematy.

DOCEŃ SŁUCHACZY

Prowadzący powinien z obowiązkiem i szacunkiem odnosić się do każdego. Jeśli nawet nie zgadzamy się z opiniami innych powinniśmy wiedzieć, że zasługuje on na szacunek. Dobry szkoleniowej potrafi wykorzystywać takie sytuacje do omówienia procesów, które zachodzą w komunikacji, negocjacji w zależności od rodzaju szkolenia. Potrafi on docenić również to, że inni myślą nieco innym tokiem i maja jakieś swoje doświadczenie. Żaden z prowadzących nie będzie tak wszechstronny jak cała grupa i trzeba rzeczywiście umieć z tego korzystać.

Doświadczenie zawodowe

Odpowiednia wiedza trenera biznesu

Znajomość procesów grupowych jest bardzo ważna, gdy chodzi o sprawne przeprowadzenie szkolenia. Trener, który ma wiedzę jak przebiega szkolenie i stawia czoła różnym formom niepokoju czy kryzysu bardzo dobrze sobie poradzi. Dlatego zadaniem trenera, który planuje jakiś warsztat będzie szczególnie zwracać uwagę na to jak wygląda również metoda pracy z grupą.

Będzie trzeba umieć to dobrze rozwiązywać. Dzięki odpowiednim reakcjom w kolejnych fazach procesu grupowego trener sprawnie może się ruszać do przodu i wpływa umiejętnie na proces uczenia. Trener posiadający taką wiedzę sprawni może również stymulować aktywność, ale również wie, kiedy można to zahamować.

Trener - moderator

Dobry moderator dyskusji będzie wnikliwy, nie zadowalają do powierzchowne odpowiedzi, dopytuje, szuka przyczyn ciągle dąży do rozwiązania wszystkich problemów, które mogą dotyczyć grupy.