Cechy profesjonalnego trenera biznesu - część pierwsza

/

Rynek trenerów biznesu

Na rynku pojawia się coraz więcej trenerów biznesu, szkoleniowców. Szkoły trenerów przeżywają obecnie oblężenie. Coraz więcej osób upatruje swoją szansę w tym właśnie zawodzie. Kuszenie wysokimi zarobkami. Prestiżowym tytułem to czynniki, które zachęcają młodych ludzi do tego, by kończyć szkoły dla trenerów i ruszać na podbój rynku. Kto ma szansę stać się rzeczywiście dobrym trenerem?

 

 

Szkoły trenerów

Odpowiedzi na takie pytania nie są proste. Wiele szkół lansuje dość rozbieżne poglądy na takie same tematy. Jedne skupiają się na osobie trenera inne na tym, by pracować z grupą i poznać także samego siebie, dzięki czemu będzie łatwiej realizować wszystkie prace z osobami, które będą naszymi podopiecznymi. Trening interpersonalny ma pomagać przyszłemu trenerowi, który prowadzi warsztaty w pracy z grupą i w panowaniu nad emocjami. Mimo, że na zajęciach tego typu mogą być poruszone trudne tematy. Według innej szkoły, wiedza merytoryczna oraz doświadczenie dają trenerowi poczucie pewności siebie i zapewnią poczucie pewności siebie. Dzięki wiedzy branżowej trener jest w stanie stać się dla innych autorytetem.

Wizerunek trenera biznesu

Aby zyskać dobry wizerunek trenera przede wszystkim trzeba kierować się różnorakimi zasadami, które odnoszą się do sposobu oraz techniki prowadzenia zajęć.

Praca w grupie

Wystąpienia publiczne, szkolenia

Nikt nie ma wątpliwości, że treść merytoryczna szkolenia oraz wiedza jaką chcą przekazać trener to kluczowy element szkolenia. Najbardziej pożyteczna oraz interesująca jeśli będzie przekazywana w taki sposób, który jest nużący na pewno nie trafi do odbiorcy. Każdy trener prowadzący zajęcia szkoleniowe dla dorosłych zna czynniki, które wpływać będą na proces uczenia się. Dobry trener jest w stanie tak prowadzić zajęcia, że język będzie zrozumiały dla odbiorcy. Ludzie mogą być różni i dlatego właśnie bardzo ważne będzie dopasowanie stylu prowadzenia spotkań do tego jacy będą brali udział uczestnicy.

Szkolenia biznesowe, a potrzeby uczestników

Każdy z nas inaczej ocenia rzeczywistość i sposoby rozwiązywania problemów mogą być różne, dlatego kluczem będzie dopasowanie tego wszystkie co będzie robił trener do oczekiwań wymagających uczestników szkoleń. Różnorodność oczekiwań jest tak duża, że trener musi mieć wiedzieć jak odpowiedzieć na te oczekiwania. kluczowe są umiejętności, które będzie w stanie zaprezentować i przygotować zajęcia dla każdego uczestnika na odpowiednim poziomie. Dopasowanie się do wymagań uczestników szkolenia stanie się kluczem do sukcesu.