Nowa branża: profesjonalni mówcy

/

Branża mówców motywacyjnych

Profesjonalne przemawianie to zawód, z którego żyje kilkanaście tysięcy osób w Stanach Zjednoczonych. W naszym kraju ta branża jeszcze niemal nie istnieje, ale coraz częściej organizatorzy konferencji dostrzegają, że warto wydać kilka tysięcy złotych na występ osoby potrafiącej porwać słuchaczy.

Praca mówcy motywacyjnego

Mówca motywacyjny może liczyć na elastyczny czas pracy i dobre zarobki oraz będzie budował znajomości biznesowe. Pod warunkiem oczywiście, że będzie skuteczny. Osoby w tej branży, które nie posiadają statusu osoby publicznej, mogą zarobić u nas kilka tysięcy złotych za wystąpienie. Mowa jednak zaledwie o kilkunastu mówcach. Osiągnięcie obecnej pozycji rynkowej zajęło im kilka lat, a w tym czasie nakład pracy z ich strony był gigantyczny.

Przygotowanie do wystąpienia publicznego

Przygotowanie do krótkiej 5-7-minutowej mowy wydaje się łatwe, szybkie i przyjemne, lecz w praktyce zajmuje to co najmniej 20 godzin na napisanie samego tekstu przemowy, całość musi być potem wielokrotne trenowana i poprawiana. Zawodowcy nagrywają swoje wystąpienia i słuchają ich. Typowa duża mowa trwająca około jednej godziny to w rzeczywistości 300 godzin roboczych, czyli nawet półtora miesiąca pracy, a początkujący mówca będzie zmuszony nawet do wykonywania tej pracy przez jakiś czas zupełnie za darmo.

Zarobki dobrego mówcy motywacyjnego

Zarobki dobrych mówców mogą imponować, ponieważ elita światowa, najlepsze dwadzieścia tysięcy mówców, bierze za jedną przemowę co najmniej 10.000 dolarów. Są to głównie mówcy z krajów Zachodu. Część z nich współpracuje z firmami oferujących ich usługi dla konkretnych branż.

Znajomości biznesowe

Komunikacja biznesowa

Wzrost popularności profesjonalnych mówców oznacza zwykle, że organizatorzy konferencji dostrzegają, iż sama pozycja w firmie nie oznacza jeszcze, że ktoś będzie interesujący i będzie mówił w sposób atrakcyjny. Dobry początek konferencji ma dzisiaj ogromne znaczenie dla pozycji rynkowej firmy i nacisk na to jest coraz silniejszy.

„Przemawiać każdy może…” - profesjonalny mówca

Większość profesjonalnych mówców, zwłaszcza w naszym kraju, to osoby szeroko znane o statusie osób publicznych, które właśnie na tym fakcie budują swój start w zawodzie. Przykładów z pierwszych stron gazet jest wiele. Nie jest to jednak warunek sine qua non w branży. Najważniejsza jest chęć do ciężkiej pracy oraz podstawowe zdolności interpersonalne pozwalające nam w swobodny sposób przemawiać. Sukces osiągany jest głównie dzięki doświadczeniu i poświęceniu.