Mówca motywacyjny - rola, czy pełnoprawny zawód?

/

Kim są mówcy motywacyjni?

Dziś na całym świecie rośnie zapotrzebowanie na usługi świadczone przez mówców motywacyjnych, a więc te osoby, które są wybitnymi specjalistami w swoich dziedzinach, a jednocześnie są w stanie zaprezentować posiadaną przez siebie wiedzę w ciekawy sposób. Jeśli osoby te mogą pochwalić się dodatkowo darem wysławiania się i charyzmą, można im wróżyć sporą karierę. W Polsce zawód ten ciągle może być postrzegany jako nowość, nie ulega jednak wątpliwości, że na Zachodzie cieszy się on na tyle dużą popularnością, że mówi się o nim jako o zawodzie, a nie profesji, co mogłoby przecież wydawać się bardziej naturalne.

Mówca motywacyjny – poszukiwany!

Zapotrzebowanie na mówców motywacyjnych jest dziś zgłaszane przez wiele osób. Poszukują ich osoby odpowiedzialne za organizowanie konferencji partyjnych, a także szefowie komitetów wyborczych. Mówca motywacyjny przydaje się zresztą na wielu spotkaniach czuwając nad tym, aby przebiegały one w sposób, który został z góry określony. Co ciekawe, właśnie mówcą motywacyjnym w 2004 roku na konwencji Demokratów był Barack Obama, człowiek, który w pewnym momencie został prezydentem największego mocarstwa na świecie.

Zawód przyszłości

Guru zarządzania oraz inni mówcy o wyjątkowej charyzmie są zresztą ozdobą różnego rodzaju kongresów branżowych oraz spotkań, w czasie których ludzie biznesu wymieniają się ideami. Nie jest to przy tym ozdoba bezproduktywna, przemowy mówców motywacyjnych rzeczywiście dają bowiem do myślenia, a przede wszystkim – motywują słuchaczy do podejmowania konkretnych działań. W Stanach Zjednoczonych mówcy motywacyjni są zresztą zatrudniani także przez zarządy firm. Po raz kolejny okazuje się przy tym, że nie jest to dzieło przypadku, ale naprawdę skuteczny sposób na przekonanie pracowników o zasadności wprowadzenia zmian takich, jak choćby nowa strategia.

Niezbędny zawód – mówca motywacyjny

Oczywiście, nie każdy prezes jest inkarnacją Steve’a Jobsa i trudno oczekiwać, że każdy będzie porywał tłumy. Na szczęście, dziś nie musi już tego robić, może bowiem skorzystać z pomocy mówcy motywacyjnego. Osoba taka nie ma problemów z przedstawieniem zadań, jakie czekają na pracowników, w bardziej korzystnym świetle, problemem nie jest przy tym dla niej również wyjaśnienie nowej strategii i uzasadnienie, dlaczego warto się nią zainteresować. Co więcej, przemowy mówcy motywacyjnego mogą zachęcić pracowników do wspólnego działania nawet, jeśli początkowo poddawali oni w wątpliwość jego zasadność. Mówca motywacyjny jest więc fachowy i emocjonalny zarazem.