Co to jest polecenie pracownika?

/

Polecenie pracownika stało się jedną z ulubionych i najbardziej produktywnych metod poszukiwania talentów. Program polecania pracowników jest najlepszym sposobem na poprawę najważniejszych wskaźników zatrudnienia, takich jak czas i koszt zatrudnienia, jakość zatrudnienia i utrzymanie pracowników. Więc czym dokładnie jest "Polecenie Pracownika" i jak to zrobić #likeaboss?
 
Definicja polecenia pracownika: 
Polecenie pracownika jest wewnętrzną metodą znajdowania kandydatów do pracy.
 
Z definicji polecenie pracowników to zorganizowany program, który firmy i organizacje wykorzystują do poszukiwania utalentowanych osób, prosząc swoich obecnych pracowników o rekomendowanie kandydatów z ich istniejących sieci.
 
W zamian za to firmy oferują swoim pracownikom różne rodzaje nagród za skierowanie pracowników.
 

Znaczenie polecenia pracownika

Sposób, w jaki rekrutujemy, zmienił się. W porównaniu z zaledwie kilkoma latami temu, kandydaci mają teraz znacznie większą władzę podczas poszukiwania pracy. Według badań i doświadczeń każdego rekrutera i pracownika HR w codziennej pracy, obecny rynek pracy jest w 90% napędzany przez kandydatów. To znaczy, że nie wybierasz już talentu. Talent cię wybiera. W związku z tym znalezienie i zatrudnienie idealnych kandydatów do pracy, zwłaszcza tych z umiejętnościami "in-demand", stało się niezwykle trudne, kosztowne i czasochłonne.
 
Próbując rozwiązać ten problem, wielu współczesnych rekrutów zaczęło angażować swoich dotychczasowych pracowników w proces rekrutacji i zatrudniania. Programy poleceń pracowników wkrótce stały się jedną z ulubionych i najbardziej produktywnych metod poszukiwania talentów.
 

Jakie są korzyści płynące z polecenia pracownika?

1. Polecenie pracownika poprawia jakość zatrudnienia
Twoi obecni pracownicy mają praktyczne doświadczenie z kulturą, misją i wizją Twojej firmy, co oznacza, że mogą z łatwością polecić kandydatów, którzy najlepiej pasują do kultury Twojej firmy.
 
Jest to także świetny (a czasem jedyny) sposób na podejście do pasywnych kandydatów. Ponieważ Twoi najlepsi kandydaci do pracy są biernymi poszukiwaczami pracy, dotarcie do nich może mieć ogromny wpływ na jakość zatrudnienia.
 
2. Polecenie pracownika zwiększa wskaźnik zatrzymań pracowników
Utrzymanie pracowników jest w dużym stopniu związane z jakością zatrudnienia. Im lepsza jakość zatrudnienia, tym lepsze utrzymanie pracowników. Bardzo ważne jest, aby zatrudnić najlepsze talenty, które idealnie pasują, ponieważ jest bardziej prawdopodobne, że zostaną one dłużej w Twojej firmie.
 
Zatrudnienie z polecenia
 
Jeśli zatrudnisz kogoś, kto nie pasuje, wcześniej odejdzie. Kandydaci, którzy pochodzą z innych źródeł, takich jak tablice ogłoszeń o pracy, nie wiedzą o Tobie jako o pracowniku tyle, co kandydaci, którzy rozmawiają z Twoimi obecnymi pracownikami.
 
3. Polecenie pracownika redukuje czas i koszty zatrudnienia
Otrzymywanie poleceń od swoich pracowników oznacza, że kontakty kandydatów wysokiej jakości trafiają bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej i po prostu zapraszają ich na rozmowę kwalifikacyjną. Pominięcie sourcingu i selekcji kandydatów pozwala zaoszczędzić wiele cennego czasu.
 
Ponieważ czas wynajmu jest krótszy, koszt wynajmu również spada. Potrzebujesz mniej ludzkich godzin, aby obsadzić stanowisko, a to automatycznie czyni Twoją strategię zatrudniania bardziej wydajną i efektywną.
 
4. Polecenie pracownika wzmacnia markę Twojego pracodawcy
Kiedy pracownik chce polecić kogoś na wolne stanowisko, najpierw rozmawia z tymi kandydatami.
 
Ponieważ osoby poszukujące pracy ufają znacznie bardziej słowom pracowników niż dyrektorom generalnym lub słowom pochodzącym od marek korporacyjnych, jest to świetny sposób na zbudowanie strategii budowania marki pracodawcy i puli talentów dla przyszłych ofert pracy.
 

Narzędzia polecania pracowników

Cechy nowoczesnego oprogramowania do marketingu rekrutacyjnego oferują rozwiązania dla usprawnionych i zautomatyzowanych programów poleceń. Dzięki takim narzędziom można zorganizować pracę związaną z polecaniem pracowników i uczynić ją bardziej wydajną.

  • 20 grudnia 2019
  • Blog